MEB, öğretmenleri ağırlayacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) koordinasyonunda düzenlenecek Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğinin toplumdaki algısının daha da yükseltilmesi amacıyla moral ve motivasyonlarını artıracak, birlik ve beraberliğini pekiştirecek program ve etkinliklerle yurt içinde ve dış temsilciliklerde kutlanacak.

* Etkinlikler kapsamında, Kızılay Metro Çarşısı Sanat Galerisi’nde 81 ilde düzenlenen ‘Öğretmen Olmak’ temalı resim ve şiir yarışmasında dereceye giren eserlerin yer alacağı serginin açılışı yapılacak. Yarışmalarda dereceye girenlere ise ödülleri verilecek. 

* 81 ilde seçilen eğitimde fark yaratan öğretmenler, şehrin tarihî ve kültürel alanlarını ziyaret edecek ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Konser Salonu’nda ‘Cumhuriyet’in 99’uncu Yılında 1923 Çocuk Korosu’ konserine katılacak. 

* Aynı gün Başkent Öğretmenevi’nde şehit öğretmen yakınlarına akşam yemeği verilecek.

* Öğretmenler, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’le 24 Kasım’da Anıtkabir’i ziyaret edecek.

* Şehit öğretmen yakınlarının katılımıyla tarihî ve kültürel mekânlara gezi düzenlenecek.

* Öğretmenler, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop tarafından kabul edilecek.

* Bakan Özer ve beraberindeki 81 ili temsilen gelen öğretmenler, Millî Eğitim Bakanlığınca Keçiören’de oluşturulan ‘Öğretmen Hatıra Ormanı’nı ve içinde görevi başında şehit edilen 190 öğretmenin hatırasını yaşatmak üzere yapılan Şehit Öğretmenler Abidesi’nin açılışına katılacak.

* Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Bakan Özer ve beraberindeki öğretmenleri kabul edecek ve öğle yemeği ikramında bulunacak.

* Bakan Özer, öğretmen ve şehit yakınlarının onuruna vereceği akşam yemeğine katılacak ve öğretmenlere hediyeler takdim edecek.

PROGRAM İSTANBUL’DA DEVAM EDECEK
Öğretmenler, Ankara’daki programın ardından tarihi, kültürel ve sanatsal etkinliklerin düzenleneceği özel programla 24 ve 25 Kasım tarihlerinde İstanbul’da ağırlanacak. İstanbul’daki özel programda öğretmenler iki gün boyunca Topkapı Sarayı Müzesi, Ayasofya Camisi, Sultanahmet Dikilitaş Meydanı, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Küçüksu Kasrı, Çamlıca İslam Medeniyeti Müzesi gibi İstanbul’un tarihi, kültürel ve doğal alanlarını ziyaret edecek. 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla 81 ili temsilen gelen öğretmenlere İstanbul Sarıyer TİM Center’da konser verilecek.

İMKANLARIMIZI SEFERBER EDİYORUZ
Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, öğretmenlere verilen değerin bir nişanesi olarak 81 ili temsilen gelen öğretmenleri hem Ankara hem de İstanbul’da hazırladıkları özel programlarla ağırlayacaklarını belirterek şunları söyledi:

“Her zaman söylediğimiz gibi bir toplum yalnızca eğitim sistemi kadar değil, öğretmeni kadar güçlüdür. 1 milyon 200 bin öğretmenimizle güçlü bir eğitim kadrosuna sahibiz. Bu bağlamda öğretmenlerimizi her açıdan desteklemek ve onların toplumdaki itibarlarını daha da artırmak için bütün imkânlarımızı seferber ediyoruz. Öğretmenler haftası dolayısıyla öğretmenlerimizi bu yıl sadece Ankara’da değil, İstanbul’da da ağırlamak istedik. Öğretmenlerimizin yüzyıllardır kültür, sanat, tarih ve mimarinin merkezi ve âdeta bir açık hava müzesi olan İstanbul’un tarihî zenginliğinin izini sürerek görmelerini, büyülü atmosferini teneffüs etmelerini istedik. Bunun yanı sıra Türk Hava Yolları (THY) iş birliğinde sağladığımız imkânla öğretmenlerimiz, kasım ve nisan arasındaki altı aylık dönemde yurt içi uçuşlarında yüzde 20’lik indirimden yararlanacak. Yine öğretmenlerimizin, öğretmenevlerinden yüzde 50 indirimle yararlanmalarıyla ilgili bir imkân sağladık. Öğretmelerimiz ayrıca 31 Aralık’a kadar tüm öğretmenevi restoranları ve kafelerinden de yüzde 30 indirimle faydalanabilecek. Tüm imkânlarımızla öğretmenlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü şimdiden kutluyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: