Ölüm nedeni su zehirlenmesi

İSPANYA’daki Madrid Üniversitesi’nden bir grup bilim insanının tıp dergisi “Clinical Kidney Journal”da yayımlanan makalesinde, Bruce Lee’nin ölümüyle ilgili bilinen gerçekler yeniden gözden geçirildi. “Hiponatremi” teorisinin öne sürüldüğü araştırmada, “Halka açık bilgilerden yaptığımız analize dayanarak, ölüm nedeninin hiponatremiye bağlı beyin ödemi olduğunu öne sürüyoruz. Başka bir deyişle, Bruce Lee’nin böbreği, fazla suyu dışarı atamadığı için oyuncunun ölümüne neden oldu” ifadelerine yer verildi. Hiponatremi, sıvı fazlalığı, sodyum azlığı veya su alımının atılımından daha fazla oranda olması olarak tanımlanıyor. Araştırmanın yazarları, Lee’nin “hiponatremi için birden fazla risk faktörüne” sahip olabileceğine inandıklarını belirtti.

HAVUÇ VE ELMA SUYU

Aktarılan bilgilere göre, Lee’nin katı gıdaları bıraktığı, yalnızca havuç ve elma suyuyla hayatta kaldığına dair oyuncunun eşi ve doktorları tarafından ortaya atılmış iddialar da bulunuyor. Oyuncunun kaslarını daha iyi gösterebilmek adına vücudundaki sodyumu atmak için idrar söktürücü kullandığı ve hayatının son dönemlerinde günde 10-20 şişe sake (Japon pirinç ve tahıl tozundan üretilmiş alkollü içki) içmeye başladığı da iddia edildi.

BEYNİNDE ÖDEM BİRİKTİ

Oyuncunun yaşam tarzındaki bu faktörleri değerlendiren araştırmacılar, Lee’nin muhtemelen ölümünden iki ay önce beyninde ödem birikmeye başladığını, ancak o sırada hiçbir teşhis konmadığını belirtti. Lee, 32 yaşındayken 20 Temmuz 1973’te Hong Kong’da hayatını kaybetmişti. Gerçek ölüm sebebi uzun süredir tartışma konusu olan Bruce Lee’nin bazı hayranları, onun cinayete kurban gittiğini öne sürüyor. 

AŞIRI SU NASIL ZEHİRLİYOR

Gerekenden daha fazla su tüketimi kişinin zehirlenmesine neden olabilir. Aşırı su vücutta; kandaki sodyum miktarının düşmesine (hiponatremi), hücrelerin aşırı su alarak şişmesine yol açıyor. Buna bağlı olarak ciddi fiziksel sorunlara, beyin ödemine ve ölüme neden olabiliyor. 

BRUCE LEE’NİN ‘SU’ FELSEFESİ

Bruce Lee, kendisi ile yapılan bir röportajda dövüş felsefesini şu sözlerle açıklamıştı: “Zihnini boşalt, formsuz ol, şekilsiz ol, tıpkı su gibi… Suyu bardağa koyduğunda bardak olur. Suyu şişeye koyduğunda şişe olur. Suyu çaydanlığa koyduğunda çaydanlık olur. Su akabilir, damlayabilir ya da parçalayabilir. Su gibi ol dostum!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: