Sınıfını ısıtmak için odun kırıyor

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Edebiyat Fakültesi’nde mezun olan Meryem Duran, 3 yıl önce Tuşba ilçesine bağlı kırsal Kolsatan Mahallesi’nde göreve başladı. Van’ın Saray ilçesi Kepir Mahallesi’nde doğan Duran, Kolsatan İlkokulu’nda çocukları geleceğe hazırlamanın yanı sıra okulun diğer işlerini de üstleniyor. Okulda 14 çocuğa ders veren Duran, öğrencileriyle birlikte sosyal aktiviteler yapmayı da ihmal etmediğini belirterek şunları söyledi:

BENİM İÇİN AĞLADIKLARINI GÖRDÜM
“Sabahın erken saatlerinde personelimiz ile okula gelip sobamızı yakıyoruz. Sonra da derslerimize başlıyoruz. Çocuklarım gerçekten çok terbiyeli. Öğrenci-öğretmen ilişkisini anlatmak ise çok zor. Birinin parmağına zarar gelse çok üzülürüm. Zarar görmemeleri için elimden geleni yapıyorum. Onlar da bunu gördüler. Çok vefalı çocuklar, onları çok seviyorum, onlar da beni seviyor. Ara tatile gittiğimde benim için ağladıklarını gördüm. Rabbim, onların yolunu açık etsin.

GERÇEKTEN EĞİTİME İHTİYAÇLARI VAR
Gerek şartlar gerek zorluklar olsun; elimizden geldiğince hepsinin üstesinden gelmeye çalıştık. Kırsal mahallelerdeki çocukların gerçekten eğitime ihtiyacı var. Öğrencilerimiz mutlu olduklarında, biz de kendimizi mutlu hissediyoruz. Onların gülümsemesi bazen ilaç gibi geliyor. 3 yıldır bu okulda görev yapıyorum. Buraya ilk geldiğimde okulda bazı eksiklikler vardı. Sağ olsun Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri yardımcı oldular.”

BÖLGEDEKİ DURUM DEĞİŞMEYE BAŞLADI
Yıllar önce kız çocuklarının okula gidemediği bir bölgede yaşadığını, ailesinin ise kendisine hep destek olduğunu belirterek, “Bölgedeki bu durum değişmeye başladı. Ailem okumam için hep destek oldu ve çok güzel yetiştirdiler. Ben de olabildiğince bunu öğrencilerime yansıtmaya çalışıyorum. Buradan tüm öğretmenlerimizin ’Öğretmenler Günü’nü de kutluyorum. Şehit olan öğretmenlerimize ise Allah’tan rahmet diliyorum, mekanları cennet olsun” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: