‘Togg’da 115 tedarikçiden 86’sı yerli’

Nisan ayına kadar 81 ilde bin 571 şarj istasyonu kurulacağını duyuran Varank, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 5. nesil milli muharip uçağının görev bilgisayarı ile ani kalp durmalarında kullanılan ve ’ın yerli bir start-up şirketiyle ürettiği kalp elektro şok cihazını tanıttı.

Varank’ın bütçe konuşmasında CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun ABD seyahatine gönderme yapması üzerine görüşmeler tartışmalı başladı. CHP’li vekiller Varank’ı ajan provokatör olmakla, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu kıskanmakla suçladı. Tartışmanın ardından sunumuna devam eden Varank, yeni nesil TRUBA süper bilgisayarın yer alacağı yeni veri merkezini 2023’te Ankara’da açacaklarını belirtti ve sözlerini özetle şöyle sürdürdü:

CARİ AÇIK HEDEFİ

“Üretimde yerlileşmeyi artırıp cari açığımızı azaltan Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programımız başarıyla devam ediyor. Bu sene sağlık teknolojileri, yenilenebilir enerji, savunma sanayi, elektrikli araçlar ve batarya üretimi gibi kritik alanlarda yapılacak 10 yeni yatırım içinproje bazlı destek kararı aldık. 201 milyar liralık yatırımla hayata geçecek bu projeler sayesinde, cari açığımızı 9 milyar düşürmeyi hedefliyoruz. Geliştirdiğimiz teknolojilerle Türkiye, kendi savaş yönetim sistemiyle denizaltısından kendi torpidosunu güdümleyebilen dört ülkeden biri oldu. Beşinci nesil bir savaş uçağı olacak Milli Muharip Uçağımızın görev bilgisayarını başarıyla ürettik ve zamanından önce TUSAŞ’a teslim ettik. Bir örneğini de buraya sizlerin huzuruna getirdik. Bu oldukça stratejik teknoloji harikası görev bilgisayarında çalışan gerçek zamanlı işletim sisteminin çok çekirdekli sürümünü de yine kendi mühendislerimiz geliştirdi. Ben Milli Muharip uçağımızın uçuş bilgisayarını gururla gösterdiğimde, ‘sadece savaş teknolojisine yatırım yapıyorsunuz’ diyenler çıkacaktır. Onlar için de getirdiğim cihaz; tam otomatik harici defibrilatör, yani kalp elektro şok cihazı. ASELSAN’ın yerli bir start-up’la birlikte geliştirdiği bu ürün, ani kalp durmalarına müdahalede kullanılıyor. Şu anda yurtiçinde ve yurt dışında 5 bin 500 noktada bu cihazlar başarıyla hizmet veriyor.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: