” Kaşıkçı Elması Sahte Mi?”

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Kaşıkçı elmasının sahte olduğu iddialarının “söylenti intibaını uyandırdığını” belirterek, bunu bir ihbar olarak değerlendireceklerini söyledi.

Koç, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında müzelerde meydana gelen hırsızlıklar ve sahte eserlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Göreve geldikleri günden bu yana müzelerle ilgili eksikliklerin gündeme geldiğini ve kendilerine çok sayıda ihbar ve ikazın ulaştığını anlatan Koç, Eylül ayından itibaren de müzelerde sayım ve kontrollere başlandığını kaydetti.

Kahramanmaraş Müzesi’ndeki olayın 1998 yılında meydana geldiğini, Uşak Müzesi’ndekinin ihbarının ise kendilerine Eylülde ulaştığını kaydeden Koç, “Bundan sonra da çıkabilir. Benim zamanımda da olabilir. Ne zamana kadar? Mekan, asayiş ve koruma itibariyle, hem de dijital ortama geçilip her eserin fotografik tespiti yapılana kadar…” diye konuştu.

-KAŞIKÇI ELMASI SAHTE Mİ?

Bir gazetecinin, Gazeteci Uğur Dündar’ın gündeme getirdiği, Kaşıkçı elmasının sahte olduğu söylentilerinin doğru olup olmadığını sorması üzerine Koç, “Söylentiler gazetecilerin işine yarar ama benim işime yaramaz. Bu gibi meselelerde ben Türkiye’de bazı şeylerde kesin konuşmak değil, ama yaptığımız araştırmalar, incelemeler ve üzerinde çok hassasiyetle durulması dolayısıyla bunun söylenti olduğu intibaını uyandırıyor. Bir ihbar olarak değerlendiririz. Ama, bu konudaki ustaların bize verdiği de hem emniyet, hem de korunma açısından böyle bir şeyin olamayacağına dairdir.” dedi.

Kaynak: AA / Güncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: