Asgari ücret pazarlığı başladı

Teknik değerlendirmelerin yapıldığı ilk toplantının ardından ikinci toplantının gelecek hafta 14 Aralık’ta yapılması planlanıyor. Normal koşullarda komisyon Aralık ayı içinde yaptığı dört toplantıyla süreci tamamlıyor. Ancak bu yıl 4 toplantıya gerek olmaksızın daha öncesinde asgari ücretin belirlenebileceği belirtiliyor.

‘MASAYA OTURMAYIZ’

Komisyon toplantısı öncesi Başkanlar Kurulu’nu toplayan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Gelir vergisi düzenlemesi asgari ücretten ve kamu sözleşmesinden daha önemli. Bugün komisyonda pazarlık, 7 bin 785 TL açlık sınırından başlayacak, onun üzerine nereye çıkabiliyorsak. Toplumun büyük kesimini, komisyonu, başkanları memnun edecek bir rakam olursa, razı geleceğimiz bir rakam olursa oturup altına imza atarız. Toplumun ekseriyet kesiminin razı olmadığı, işçinin memnun olmadığı bir rakamın altına ne imza atarız ne de o masaya otururuz. Dün de öyle yaptık, bugün de aynısını yapacağız” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da, 2023 yılında geçerli olacak asgari ücret belirleme çalışmaları kapsamında işçilerin, işverenlerin ve kamuoyunun beklentilerini tespit etmek üzere başlattığı araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Bakanlığın çalışmasında işverenlerin asgari ücret beklentisi 7 bin TL olurken, işçi ya da işveren olmayan çeşitli mesleklerden oluşan vatandaşların oluşturduğu kamuoyunun ortak beklentisi ise 7 bin 845 TL oldu. Asgari ücretle çalıştığını belirten işçilerin asgari ücretten beklentisi de ortalama 7 bin 630 TL olarak hesaplandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: