Microsoft saldırıyı açıkladı… Çin, ABD’yi resmen vurdu!

Microsoft Çarşamba günü yaptığı açıklamada, devlet destekli Çinli hacker Volt Typhoon’un  ABD’nin kritik siber altyapılarını hedef alan ve adanın askeri altyapısının gelecekte nasıl tehlikeye atılabileceği konusunda alarm veren altyapı hackleme faaliyetini ortaya çıkardığını duyurdu.

Saldırıyı tespit eden Microsoft tarafından Çarşamba günü yayınlanan bir blog yazısına göre, operasyonun muhtemel amacını “gelecekteki krizler sırasında Amerika Birleşik Devletleri ile Asya bölgesi arasındaki kritik iletişim altyapısını bozmak” olarak nitelendirdi.

ETKİSİ DÜNYA ÇAPINDA OLABİLİR

Microsoft yaptığı açıklamada, internet yönlendiricilerine ve diğer cihazlara yapılan saldırının, gelecekteki krizler sırasında ABD ile Asya arasındaki iletişim altyapısını tehdit edebilecek siber yetenekler geliştirmenin bir yolu olduğunu “orta derecede güvenle” değerlendirdiğini söyledi.

ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı (CISA), İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki “Beş Göz” ortak ajanslarıyla ortak bir tavsiye yayınlayarak “Volt Typhoon” bilgisayar korsanlarının “yakın zamanda keşfedilen bir faaliyet kümesinin” ardından beş müttefik ülkenin yanı sıra tüm dünya için de tehdit oluşturduğu uyarısında bulundu.

Microsoft, hedeflenen veya tehlikeye atılan müşterileri izinsiz giriş konusunda doğrudan bilgilendirdiğini ve işletmelerin güvenliğini sağlamak için gereken bilgileri sağladığını söyledi.

FBI’DAN AÇIKLAMA GELDİ

FBI’ın siber bölüm müdür yardımcısı Bryan Vorndran yaptığı açıklamada, “FBI, Çin’in kritik altyapı kuruluşlarını hedef almak amacıyla kötü niyetli faaliyetlerde bulunmasına ve tespit edilmelerini maskelemek için belirlenen teknikleri kullanmasına karşı uyarıda bulunmaya devam ediyor.

Federal ve uluslararası ortaklarımızla birlikte Çin’in bu kabul edilemez taktikleri kullanmaya devam etmesine izin vermeyeceğiz.” dedi.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: