Putin’den Aliyev’e davet! Moskova’da kritik zirve

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, karşılıklı fayda ve saygı üzerine inşa edilen Avrasya Ekonomik Birliği üyesi ülkelerle iş birliğine çok önem verdiklerini söyledi.

Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) Liderler Zirvesi, Rusya’nın başkenti Moskova’da başladı.

Zirvenin açılışında konuşan Rusya Devlet Başkanı Putin, AEB nezdindeki iş birliğini önemsediklerini vurgulayarak, “Rusya, karşılıklı yarar, saygı ve birbirimizin çıkarlarını gözetme ilkeleri üzerine kurulu birliğimizin tüm üye ülkeleriyle yakın ortaklığa büyük değer vermektedir.” dedi.

Putin, zirvede, enerji, gıda güvenliği teknolojik ve finansal bağımsızlık dahil karşılıklı entegrasyona dair konuların ele alınacağını söyledi.

Zirveye, Putin’in yanı sıra Birliğin üyeleri Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev katılıyor.

Zirve kapsamında Putin’in bazı liderlerle ikili görüşmeler de yapması bekleniyor.

ZİRVEYE İLK DEFA KATILAN ALİYEV, SALONA PUTİN’LE BİRLİKTE GELDİ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, zirveye ilk defa katılıyor. Aliyev, toplantının yapılacağı salona Putin’le birlikte geldi. 

Aliyev, Putin’in davetlisi olarak Moskova’da bulunuyor.

İki liderin, Karabağ zaferinin ardından bölgedeki durumu; hala Ermenistan’ın yönetiminde olan bölgeleri Azerbaycan’a bırakmasını da görüşeceği belirtiliyor.

KAYNAK: AA, HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: