Afşin-Elbistan Termik Santrali’nden Hurman Çayı’na kimyasal sızıntı

GÜLARA SUBAŞI

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, “Afşin- Elbistan Termik Santrali, yıllardır çevre sorunu haline gelmiş durumda. Özellikle A santrali öyle. Biliyorsunuz, filtresi olmadığı için insanların başından aşağıya kül yağıyor, zehirli birtakım kimyasallar yağıyor. B santrali de devletin işlettiği santral. Belli ki oradan da Elbistan‘daki önemli bir çay olan Hurman Çayı’na bir kimyasal sızıntı yapılmış. Orası çok sayıda tarım arazisini sulayan bir çay, Ceyhan Nehri ile birleşir orası. Bayramda denetimsizlik fırsat bilinmiş ve çaya bir zehirli madde salmışlar. Dolayısıyla çaydaki bütün canlı popülasyonu bitmiş durumda. Balıklar ölmüş durumda” dedi.

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Kahramanmaraş’ta bulunan Afşin- Elbistan Termik Santrali’nden Ceyhan Nehri’nin en büyük kolu olan Hurman Çayı’na kimyasal, zehirli atık madde salındığını ileri sürdü. Öztunç, ANKA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“ÇAYDAKİ BÜTÜN CANLI POPÜLASYONU BİTMİŞ DURUMDA, BALIKLAR ÖLMÜŞ DURUMDA”

“Afşin Elbistan Termik Santrali, yıllardır çevre sorunu haline gelmiş durumda. Özellikle A santrali öyle. Biliyorsunuz, filtresi olmadığı için insanların başından aşağıya kül yağıyor, zehirli birtakım kimyasallar yağıyor. B santrali de devletin işlettiği santral. Belli ki oradan da Elbistan’daki önemli bir çay olan Hurman Çayı’na bir kimyasal sızıntı yapılmış. Orası çok sayıda tarım arazisini sulayan bir çay, Ceyhan Nehri ile birleşir orası. Türkülere konu olmuş, önemli bir çaydır orası. Bayramda denetimsizlik fırsat bilinmiş ve çaya bir zehirli madde salmışlar. Dolayısıyla çaydaki bütün canlı popülasyonu bitmiş durumda. Balıklar ölmüş durumda. Yazık.

“KAHRAMANMARAŞ’I BİR DEPREM VURDU, BİR YANDAN DA ÇEVRE KATLİAMIYLA DARBE YİYOR”

Kaynak: ANKA / Güncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: